Historia obrazu matki bożej nieustającej pomocy

Pobierz

Od chwili otwarcia dla wiernych kaplicy, obraz Matki Bożej cieszył się rosnącym kultem, nie tylko ze strony Niechobrzan.Od tego czasu datuje się niebywały rozkwit kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, propagowanego przez duchowych synów św. Alfonsa Marii Liguoriego.. Aktu tego dokonał 1 października 1967 roku ks. kard.. Stefan Wyszyński, prymas Polski w obecności 13 biskupów, ok. 300 kapłanów i 30 tys. wiernych.Pierwszą pewną datą w historii ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest rok 1499.. Przełomowa i ważna data w historii gorlicko-glinickiej parafii to 22 XII 1980 r. Wtedy to pismem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie została erygowana w Gorlicach-Gliniku Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Któż z nas nie zna tego Obrazu.. Kupiec ukrył obraz w swoim bagażu i wsiadł na okręt, który płynął na Zachód.Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynął w świecie bogatą treścią, kultem i pięknem.. Mówi ona, że około XV w. obraz został wykradziony przez pewnego kupca z sanktuarium na Krecie i przewieziony okrętem do Rzymu.Oryginał obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest pochodzenia bizantyjskiego.. Niektóre źródła mówią, iż został namalowany w IX wieku na Krecie, inne zaś datują go na wiek XII i wywodzą z Bizancjum lub nawet z klasztoru Hilmadar na świętej Górze Athos.Historia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującego się w kościele na Saskiej Kępie..

Historia obrazu i kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Maria ukazana w półpostaci, frontalnie, z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku.. W czasie wojen napoleońskich, które zniszczyły aż 40 kościołów w Rzymie, w tym również kościół św.Umieszczono w nim obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy wykonany przez ks. prof. Władysława Luteckiego z Przemyśla.. Na miejscu dawnego zamku książęcego zbudowano świątynię na rzucie prostokąta, posiadającą jednoprzestrzenne wnętrze zamknięte z trzech stron drewnianymi emporami.Najbardziej oryginalną pracą ojca Bernarda w zakresie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy wydaje się być Historia cudownego obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, wydana w 1916 r. nakładem redemptorystów w Krakowie.. "Uczyńcie ją znaną na całym świecie - z tymi słowami papież Pio IX w 1886 roku wręczył ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla ówczesnego O.. Obraz był celem licznych pielgrzymek.Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy został namalowany na desce o wymiarach 54 cm x 41,5 cm..

23 czerwca 1867 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu.

Historia ikony czczonej dziś jako Matka Boża Nieustającej Pomocy tkwi w mrokach legendy.. W piętnastym wieku mieszkał na wyspie Krecie, czyli Kandyi, pobożny kupiec, który miał wielkie nabożeństwo do Matki Boskiej; a za największy skarb domu swojego poczytywał obraz cudowny Najświętszej Panny Maryi, przed którym się zazwyczaj modlił.Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie: Przez szereg lat aż do zburzenia kościoła Św. Mateusza przy cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy - a więc w latach , wisiały przy świętym wizerunku dwie tablice: jedna z napisem łacińskim, druga włoskim, opisujące dzieje obrazu.Historia, tradycja, legenda obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy Szesnastowieczna legenda opowiada o pewnym kupcu, który wykradł cudowny wizerunek z jednego z kościołów na wyspie Krecie.. Mały Jezus na obra­zie odwraca główkę ku górze, patrząc na dwóch archa­niołów z narzędziami męki.. Kupiec ukrył obraz w swoim bagażu i wsiadł na okręt, który płynął na Zachód.W międzyczasie miało miejsce inne ważne wydarzenie: koronacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy koronami papieskimi..

Oryginał obrazu Nieustającej Pomocy jest wschodnią ikoną przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną.

Jako ikona uobecnia i przedstawia Matkę Bolesną, Dzieciątko Jezus i dwóch Archaniołów, którzy trzymają narzędzia męki.. Ostrożniejsi przesuwali jego pochodzenie na wiek X/XI.. Po zdobyciu miasta przez Francuzów kościół, w którym znajdował się Obraz, został zniszczony i rozebrany.. Pod tą datą późniejszy kronikarz kościoła św. Mateusza w Rzymie napisał: "Posiadał on stary obraz Matki Bożej, bardzo czczony i wsławiony przez cuda".. Obraz ten zaginął w wojnach i najazdach muzułmańskich.. Maryja, przerażone Dziecię tuli do serca, patrząc na nas, jako Matka Kościoła, wskazuje dłonią Drogę i nieustanną pomoc.Odnowiony Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy został oddany do kultu publicznego 26 kwietnia 1866 r. Od tego czasu bracia redemptoryści wykonują powierzone im zadanie i rozpowszechniają kult Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na całym świecie.. Zobacz teżHistoria, tradycja, legenda obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy Szesnastowieczna legenda opowiada o pewnym kupcu, który wykradł cudowny wizerunek z jednego z kościołów na wyspie Krecie.. Obraz ufundowali pracownicy Fabryki Porcelany w Boguchwale mieszkający w Niechobrzu.. W roku 1938 Przewielebny Ksiądz Proboszcz Władysław Roguski () z polecenia władzy kościelnej zaczął budować kościół w nowo powstającej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustają­cej Pomocy na Saskiej Kępie.Budowę niszczyły działania wojenne ().W dniu 2 lutego 1941 roku poświęcono nowy, piękny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zamówiony przed wojną u artysty malarza p. Bolesława Rutkowskiego, a przywieziony do kościoła przez p. Franciszka Kędzielę..

A jednak mało kto wie, jak niesamowita jest historia tego cudownego wizerunku Maryi, jakie cuda i objawienia za nim stoją.

Złote tło podkreśla pla­styczność rysów Maryi i Dzieciątka.. Sługa Boży ojciecBernard Łubieński dokładnie opisuje dzieje i znaczenie obrazu, jego rozpowszechnianie w Polsce i na świecie, cudowne uzdrowienia za przyczyną .. Któż nie zanosił modlitw do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.. Generała Zgrom.Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamknięty łukiem nadwieszonym z przedstawieniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.. Jego autorstwo przypisywali niektórzy historycy najgłośniejszemu malarzowi prawosławnemu wczesnego średniowiecza, mnichowi bazyliańskiemu - S. Lazzaro (868).. Zaginięcie tego Obrazu uważano potem za największy dramat całego chrześcijaństwa.. W roku 1876 powstało arcybractwo Maryi Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa.Historia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy Nie jest dokładnie znany wiek powstania ikony określanej dziś jako obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.. Budowa kościoła ewangelickiego.. Książka powstała na kanwie nauk wygłoszonych przez sługę Bożego podczas nabożeństw majowych w Mościskach w roku 1914.. W oczach Jezusa dostrzec można wielkie skupienie, jakby przed Nim roztaczała się już wizja Kalwarii.Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, z 1936 r., autorstwa Henryka Karnieja, syna Edwarda Karnieja (przedstawiciela przedwojennej wileńskiej szkoły sztuk pięknych), umieszczony jest w ołtarzu głównym w kościele p.w.. Ten jednonawowy kościół zbudowano w latach 1903 - 1905, a Obraz MBNP znajdował się w nim w ołtarzu głównym.Historia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu.. Jednak jej duchowe przesłanie jest ważniejsze od artystycznego piękna: ma pobudzać nadzieję i ożywiać modlitwę.. Kiedy zaczął się Jej kult?. Narodzenia NMP w Kundzinie, należącym do metropolii białostockiej.. Bowiem według tradycji autorem tego Obrazu był św. Łukasz Ewangelista.2) Pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy sławiony był obraz na Krecie w Lassithi.. Dzieciątko widoczne z prawego profilu, z głową odwróconą do tyłu, oburącz ujmuje dłoń Marii.Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy powstała wiele stuleci temu najprawdopodobniej w cieniu najsłynniejszej Ikony Wschodu "HODIGITRII".. Po latach o.Matka Boża Nieustającej Pomocy znana jest na całym świecie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt